28 Ocak 2013 Pazartesi

"pay attention 1"

ohoo baya olmuş. üşengeçliğimin kurbanıyım. tabi bi de gezmenin. şu geziden bahsetmek istiyorum aslında. milano-zürih-basel planı yapmıştık geçen hafta için. gezi blogu gibi olsun istemiyorum zaten bi çok var. "pay attention"  kısımlarını anlatmak istiyorum sadece.


milano, ekim ayında da gitmiştim. pek sevemediğim bi yer, zaten Duomo Katedrali dışında çok fazla görmeye değer birşey de yok. Bi de Leonardo Da Vinci'nin "Last Supper" tablosu tabiki, ama maalesef biz gidemedik. çünkü rezervasyon yaptırmanız gerekiyor görebilmek için. biz biraz geç kalmıştık bunun için. Bir de Opera Binası'nın salonu gerçekten etkileyici. fotoğraf çekmek yasak olsa da dibine vurduk diyebilirim.

milano-roma'yı ankara-istanbul olarak karşılaştırabilirim belki.

yemek içinse safranlı risotto nun ünlü olduğunu söylüyorlar. geçen geldiğime denemiştim ama sanırım risottoyu sevmediğimden buna da pek ısınamadım. daha aperatif bişeyler içinse; Duomo Katedrali'nin arkasında "Luini" diye küçük bi büfe var, ama önü tıklım tıklım dolu.  meşhur olan panzerotti, bizdeki pişi gibi, içine ıspanak, peynir vb ne isterseniz koymuşlar. gerçekten lezzetliydi, fiyatları da baya uygun.

*burdaki ve diğer gördüğüm bütün şehirlerdeki insanlar, bizim çok basit diye adlandırdığımız yiyecekleri ile ünlüler. pazarlamayı, reklam yapmayı çok iyi biliyorlar sanırım. ya da biz hiçbişeye yeterince önem vermiyoruz.

Yorgunluktan ölmüşken bi cafeye oturduk kahve için. ismi vineria 76 salumeria. aslında şarap ve salam evi gibi biyer, şarabın yanında salam çeşitleri ikram ediyorlar. bizdeki şarap-peynir mantığı. bu arada aşağıdaki tabela galiba gördüğüm en ışıklı en renkli olanı. romada da burda da hiç bir cafenin, restoranın ismi-tabelası çok gösterişli değil. hatta bazılarının adını bile göremezsiniz.

 
kahve içtikten sonra, bize 3 tane fincanın içinde kendi özel çorbalarını ikram ettiler. gerçekten üçü de çok lezzetliydi. biri aslında bildiğimiz kurufasülye, buralarda ona çorba diyorlar. fotoğraflarını çekmemişim maalesef ama isimleri, Ribollita Toscana, Zuppa di Fagioli ve Zuppa di Ceci. milano'dan aklımda kalanlar bunlar. gün içersinde devam edeceğim öperim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder